Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Bacău, iulie 2025

Noi3

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare56+55,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări74-6,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 4 noinov 24: 48 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 45 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 49 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 60 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 34 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 42 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 56 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 62 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 48 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 41 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 47 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 45 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 50 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 49 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 63 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 noiapr 26: 36 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 48 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 37 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 48 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 55 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24448
dec 24242
ian 25345
feb 25149
mar 25049
apr 25660
mai 25534
iun 25542
iul 25356
aug 25262
sep 25348
oct 25541
nov 25647
dec 25245
ian 26250
feb 26149
mar 26363
apr 26636
mai 26348
iun 26039
iul 26637
aug 261048
sep 26355
oct 26744

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200402
200504
200604
200700
200800
200903
201003
201104
201203
201302
201401
201508
201603
201705
201801
201901
202004
202105
202201
202300
202412
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C915,3%
CLASA E813,6%
CLASA B711,9%
CLASA A610,2%
GLC610,2%
GLA46,8%
CLASA V35,1%
VITO35,1%
CLA23,4%
CLASA S23,4%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLK23,4%
GLE23,4%
EQA11,7%
GLS11,7%
ML11,7%
SPRINTER11,7%
VIANO11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1728,8%
SUV1525,4%
Monovolume (MPV)1423,7%
Mari și de lux (E)1016,9%
Sport23,4%
Utilitare11,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5694,9%
Noi35,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3457,6%
Benzină1220,3%
Hibrid1220,3%
Electric11,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4576,3%
Companie1423,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3355,9%
Berlină1322,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)610,2%
Cupeu46,8%
Berlină cu hayon23,4%
Cabriolet11,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW46,8%
75-109 kW1627,1%
110-149 kW2644,1%
150-219 kW915,3%
220 kW și peste35,1%
Necompletat11,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc23,4%
1400-1599 cmc813,6%
1600-1999 cmc1830,5%
2000-2999 cmc2949,2%
3000 cmc și peste11,7%
Necompletat11,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.