Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Bacău, septembrie 2022

Noi3-57,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare44-10,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 4 noinov 24: 48 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 45 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 49 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 60 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 34 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 42 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 56 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 62 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 48 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 41 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 47 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 45 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 50 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 49 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 63 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 noiapr 26: 36 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 48 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 37 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 48 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 55 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24448
dec 24242
ian 25345
feb 25149
mar 25049
apr 25660
mai 25534
iun 25542
iul 25356
aug 25262
sep 25348
oct 25541
nov 25647
dec 25245
ian 26250
feb 26149
mar 26363
apr 26636
mai 26348
iun 26039
iul 26637
aug 261048
sep 26355
oct 26744

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199800
199901
200000
200102
200201
200300
200403
200502
200607
200700
200801
200904
201003
201102
201201
201301
201400
201500
201603
201702
201803
201903
202002
202101
202230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA A1123,4%
CLASA C1123,4%
CLASA E612,8%
CLASA B48,5%
GLC48,5%
GLE36,4%
GLK24,3%
CLA12,1%
CLASA V12,1%
CLK12,1%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EQA12,1%
ML12,1%
SL12,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2348,9%
SUV1123,4%
Mari și de lux (E)612,8%
Monovolume (MPV)510,6%
Sport24,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4493,6%
Noi36,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3063,8%
Benzină1531,9%
Electric12,1%
Hibrid12,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3983,0%
Companie817,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2655,3%
Berlină1429,8%
Berlină cu hayon24,3%
Cabriolet24,3%
Cupeu24,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW510,6%
75-109 kW1736,2%
110-149 kW1531,9%
150-219 kW714,9%
220 kW și peste24,3%
Necompletat12,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc24,3%
1400-1599 cmc817,0%
1600-1999 cmc1531,9%
2000-2999 cmc2042,6%
3000 cmc și peste12,1%
Necompletat12,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.