Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Argeș, aprilie 2024

Noi6+200,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare45+45,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări83+33,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 2 noinov 24: 50 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 48 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 70 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 noifeb 25: 75 rulate, prima înmatricularemar 25: 7 noimar 25: 65 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 86 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 63 rulate, prima înmatriculareiun 25: 4 noiiun 25: 66 rulate, prima înmatriculareiul 25: 6 noiiul 25: 78 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 55 rulate, prima înmatricularesep 25: 9 noisep 25: 77 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 87 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 70 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 73 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 55 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 61 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 68 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 66 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 54 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 60 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 77 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 47 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 55 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 60 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24250
dec 24248
ian 25770
feb 25675
mar 25765
apr 25386
mai 25763
iun 25466
iul 25678
aug 25655
sep 25977
oct 25887
nov 25670
dec 25773
ian 26355
feb 26561
mar 26568
apr 26566
mai 26754
iun 26660
iul 26777
aug 26447
sep 26155
oct 26760

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2024: 1 noi20022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200302
200402
200502
200600
200703
200801
200902
201003
201103
201200
201300
201403
201502
201602
201702
201803
201907
202002
202103
202202
202350
202410

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA A815,7%
CLASA C713,7%
GLC611,8%
CLASA E59,8%
GLE59,8%
VITO59,8%
CLA47,8%
CLASA B23,9%
GLA23,9%
CLASA S12,0%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLS12,0%
EQE12,0%
GLB12,0%
ML12,0%
SLK12,0%
VIANO12,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1937,3%
SUV1631,4%
Monovolume (MPV)815,7%
Mari și de lux (E)713,7%
Sport12,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4588,2%
Noi611,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3160,8%
Hibrid1019,6%
Benzină917,6%
Electric12,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3262,7%
Companie1937,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2447,1%
Berlină1529,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)611,8%
Berlină cu hayon35,9%
Cupeu23,9%
Cabriolet12,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23,9%
75-109 kW1733,3%
110-149 kW1529,4%
150-219 kW1427,5%
220 kW și peste23,9%
Necompletat12,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc35,9%
1400-1599 cmc713,7%
1600-1999 cmc1631,4%
2000-2999 cmc2447,1%
Necompletat12,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare583,3%
Export116,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.