Înmatriculări MERCEDES-BENZ GLA în județul Mureș, ianuarie 2021

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246nov 24: 1 noinov 24: 1 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 2 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 2 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 5 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 4 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiul 26: 3 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2411
dec 2412
ian 2522
feb 2503
mar 2515
apr 2500
mai 2514
iun 2502
iul 2500
aug 2501
sep 2503
oct 2501
nov 2503
dec 2502
ian 2601
feb 2600
mar 2600
apr 2600
mai 2603
iun 2610
iul 2603
aug 2602
sep 2604
oct 2601

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122015: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201501
201600
201700
201800
201900
202020

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi266,7%
Rulate, prima înmatriculare133,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină266,7%
Motorină133,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW133,3%
110-149 kW266,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc266,7%
2000-2999 cmc133,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.