Înmatriculări MERCEDES-BENZ CLASA C în județul Suceava, octombrie 2024

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare20+122,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 11 rulate, prima înmatricularedec 24: 8 rulate, prima înmatriculareian 25: 13 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 rulate, prima înmatricularemar 25: 15 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 rulate, prima înmatriculareiul 25: 23 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 rulate, prima înmatriculareoct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 rulate, prima înmatriculareian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 18 rulate, prima înmatriculareapr 26: 12 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 12 rulate, prima înmatriculareiul 26: 16 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24011
dec 2408
ian 25013
feb 25010
mar 25015
apr 25021
mai 25014
iun 25012
iul 25023
aug 25015
sep 25014
oct 25014
nov 25012
dec 25013
ian 26013
feb 26018
mar 26018
apr 26012
mai 26013
iun 26012
iul 26016
aug 26016
sep 2609
oct 26018

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012341999: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare1999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200000
200100
200200
200304
200401
200500
200601
200700
200803
200901
201000
201103
201200
201302
201402
201500
201600
201700
201800
201901
202001

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)20100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1680,0%
Benzină315,0%
Hibrid15,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1995,0%
Companie15,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină1260,0%
Break840,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1365,0%
110-149 kW630,0%
150-219 kW15,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc210,0%
1600-1999 cmc420,0%
2000-2999 cmc1470,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.