Înmatriculări MERCEDES-BENZ CLASA C în județul Brașov, octombrie 2024

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare14+40,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 8 rulate, prima înmatricularedec 24: 5 rulate, prima înmatriculareian 25: 10 rulate, prima înmatricularefeb 25: 7 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 16 rulate, prima înmatriculareapr 25: 10 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 8 rulate, prima înmatriculareiul 25: 14 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 rulate, prima înmatricularesep 25: 9 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 rulate, prima înmatricularenov 25: 9 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 7 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 8 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 rulate, prima înmatricularesep 26: 12 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2408
dec 2405
ian 25010
feb 2507
mar 25116
apr 25010
mai 25013
iun 2518
iul 25014
aug 25014
sep 2509
oct 25013
nov 2509
dec 25115
ian 2608
feb 2609
mar 26012
apr 2606
mai 2608
iun 2607
iul 2618
aug 26010
sep 26012
oct 2606

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232003: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200302
200400
200500
200600
200700
200801
200900
201000
201100
201203
201301
201401
201500
201602
201700
201800
201901
202001
202101
202201
202300
202410

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)15100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1493,3%
Noi16,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1066,7%
Hibrid320,0%
Benzină213,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică960,0%
Companie640,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break853,3%
Berlină746,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW746,7%
110-149 kW426,7%
150-219 kW426,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc320,0%
1600-1999 cmc533,3%
2000-2999 cmc746,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.