Înmatriculări KIA în județul Maramureș, mai 2025

Noi6+20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare10+100,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări11+10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030nov 24: 1 noinov 24: 6 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 9 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 12 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 22 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 11 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 14 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 10 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 9 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 5 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 3 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 11 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 14 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 6 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 12 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 14 rulate, prima înmatriculareiun 26: 9 noiiun 26: 13 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 6 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 8 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2416
dec 2419
ian 25212
feb 25522
mar 25111
apr 25214
mai 25610
iun 2529
iul 2535
aug 2573
sep 25010
oct 25114
nov 25111
dec 25214
ian 26010
feb 2616
mar 26017
apr 26112
mai 26114
iun 26913
iul 2676
aug 2618
sep 2607
oct 2606

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200701
200801
200901
201001
201101
201200
201300
201400
201501
201602
201700
201801
201900
202001
202100
202200
202300
202460

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPORTAGE637,5%
CEED425,0%
SORENTO212,5%
XCEED212,5%
RIO16,2%
STONIC16,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1168,8%
Compacte (C)425,0%
Mici (B)16,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1062,5%
Noi637,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină850,0%
Benzină425,0%
Hibrid318,8%
GPL16,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1381,2%
Companie318,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1062,5%
Berlină cu hayon425,0%
Break212,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16,2%
75-109 kW850,0%
110-149 kW743,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc16,2%
1400-1599 cmc1168,8%
1600-1999 cmc212,5%
2000-2999 cmc212,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.