Înmatriculări KIA în județul Ilfov, iunie 2023

Noi11-35,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare12+20,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări25

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 10 noinov 24: 13 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 24 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 noiian 25: 8 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 16 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 19 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 noiapr 25: 14 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 26 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 22 rulate, prima înmatriculareiul 25: 28 noiiul 25: 29 rulate, prima înmatriculareaug 25: 33 noiaug 25: 11 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 13 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 20 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 22 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 13 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 noiian 26: 14 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 21 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 noimar 26: 21 rulate, prima înmatriculareapr 26: 14 noiapr 26: 19 rulate, prima înmatricularemai 26: 16 noimai 26: 7 rulate, prima înmatriculareiun 26: 15 noiiun 26: 18 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 22 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 12 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241013
dec 24424
ian 2598
feb 25516
mar 25619
apr 25814
mai 25626
iun 253122
iul 252829
aug 253311
sep 251113
oct 25820
nov 25622
dec 25913
ian 26514
feb 26721
mar 261221
apr 261419
mai 26167
iun 261518
iul 26422
aug 26515
sep 26212
oct 261017

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682011: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 8 noi2011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201101
201200
201302
201400
201500
201602
201703
201800
201902
202000
202100
202232
202380

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPORTAGE1252,2%
NIRO28,7%
XCEED28,7%
CARENS14,3%
CEED14,3%
OPTIMA14,3%
PICANTO14,3%
RIO14,3%
SORENTO14,3%
STONIC14,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1878,3%
Mini (A)14,3%
Mici (B)14,3%
Compacte (C)14,3%
Medii (D)14,3%
Monovolume (MPV)14,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1252,2%
Noi1147,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid939,1%
Benzină730,4%
Motorină730,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1878,3%
Companie521,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1460,9%
Break521,7%
Berlină cu hayon313,0%
Berlină14,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW313,0%
75-109 kW939,1%
110-149 kW1147,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14,3%
1000-1399 cmc28,7%
1400-1599 cmc1460,9%
1600-1999 cmc521,7%
2000-2999 cmc14,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.