Înmatriculări HYUNDAI în județul Maramureș, februarie 2023

Noi3-57,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare140,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări17

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 6 noinov 24: 21 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 16 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 18 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 18 rulate, prima înmatriculareapr 25: 5 noiapr 25: 20 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 16 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 21 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 16 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 noiaug 25: 18 rulate, prima înmatricularesep 25: 6 noisep 25: 18 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 23 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 12 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 14 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 16 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 13 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 13 rulate, prima înmatricularemai 26: 4 noimai 26: 9 rulate, prima înmatriculareiun 26: 9 noiiun 26: 18 rulate, prima înmatriculareiul 26: 15 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 16 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 12 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 12 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24621
dec 24213
ian 25616
feb 25218
mar 25218
apr 25520
mai 25216
iun 25121
iul 251716
aug 251918
sep 25618
oct 25523
nov 25112
dec 25714
ian 26213
feb 26116
mar 26113
apr 26113
mai 2649
iun 26918
iul 26015
aug 26216
sep 26312
oct 26412

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01231998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199901
200000
200100
200200
200300
200400
200500
200601
200702
200800
200901
201000
201101
201200
201301
201402
201501
201600
201701
201801
201901
202000
202100
202230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
I30423,5%
TUCSON317,6%
GALLOPER211,8%
I20211,8%
IX35211,8%
SANTA FE211,8%
BAYON15,9%
ELANTRA15,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1058,8%
Compacte (C)529,4%
Mici (B)211,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1482,4%
Noi317,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1164,7%
Benzină529,4%
Hibrid15,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1482,4%
Companie317,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break847,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)635,3%
Berlină cu hayon211,8%
Berlină15,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW635,3%
75-109 kW847,1%
110-149 kW317,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15,9%
1000-1399 cmc423,5%
1400-1599 cmc317,6%
1600-1999 cmc529,4%
2000-2999 cmc423,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.