Înmatriculări HYUNDAI în județul Cluj, august 2022

Noi23-48,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare32-8,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 18 noinov 24: 35 rulate, prima înmatricularedec 24: 30 noidec 24: 37 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 noiian 25: 21 rulate, prima înmatricularefeb 25: 19 noifeb 25: 35 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 noimar 25: 40 rulate, prima înmatriculareapr 25: 13 noiapr 25: 47 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 29 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 noiiun 25: 34 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 37 rulate, prima înmatriculareaug 25: 59 noiaug 25: 37 rulate, prima înmatricularesep 25: 38 noisep 25: 43 rulate, prima înmatriculareoct 25: 30 noioct 25: 45 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 30 rulate, prima înmatricularedec 25: 35 noidec 25: 37 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 40 rulate, prima înmatricularefeb 26: 15 noifeb 26: 39 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 noimar 26: 57 rulate, prima înmatriculareapr 26: 16 noiapr 26: 37 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 41 rulate, prima înmatriculareiun 26: 23 noiiun 26: 34 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 56 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 44 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 46 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 noioct 26: 43 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241835
dec 243037
ian 252721
feb 251935
mar 252440
apr 251347
mai 251529
iun 251234
iul 253237
aug 255937
sep 253843
oct 253045
nov 251530
dec 253537
ian 262340
feb 261539
mar 261357
apr 261637
mai 261441
iun 262334
iul 26856
aug 261444
sep 26846
oct 261843

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 23 noi2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200201
200300
200401
200500
200604
200700
200801
200900
201000
201105
201201
201303
201401
201500
201603
201704
201804
201901
202001
202101
2022230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
I301425,5%
TUCSON1425,5%
SANTA FE610,9%
IX3559,1%
KONA59,1%
IONIQ47,3%
ELANTRA23,6%
I2023,6%
ACCENT11,8%
BAYON11,8%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SONATA11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3156,4%
Compacte (C)2036,4%
Mici (B)35,5%
Medii (D)11,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3258,2%
Noi2341,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină2341,8%
Motorină2138,2%
Hibrid814,5%
Electric35,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4174,5%
Companie1425,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3054,5%
Berlină cu hayon1425,5%
Break712,7%
Berlină47,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW59,1%
75-109 kW2749,1%
110-149 kW2036,4%
Necompletat35,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc35,5%
1000-1399 cmc610,9%
1400-1599 cmc2749,1%
1600-1999 cmc1425,5%
2000-2999 cmc23,6%
Necompletat35,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.