Înmatriculări HYUNDAI I30 în județul Teleorman, februarie 2021

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012ian 25: 1 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 1 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noiiun 25: 1 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noioct 25: 1 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noiapr 26: 1 noimai 26: 1 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2400
dec 2400
ian 2501
feb 2500
mar 2500
apr 2511
mai 2510
iun 2501
iul 2501
aug 2510
sep 2500
oct 2501
nov 2501
dec 2500
ian 2601
feb 2600
mar 2610
apr 2610
mai 2601
iun 2601
iul 2600
aug 2600
sep 2600
oct 2601

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122008: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200801
200900
201000
201100
201200
201300
201400
201500
201600
201700
201800
201900
202020

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi266,7%
Rulate, prima înmatriculare133,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid266,7%
Motorină133,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon266,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)133,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW133,3%
110-149 kW266,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc3100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.