Înmatriculări FORD în județul Vâlcea, martie 2022

Noi4+300,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare37-28,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri18

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 6 noinov 24: 23 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 31 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 25 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 26 rulate, prima înmatricularemar 25: 21 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 30 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 17 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 27 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 26 rulate, prima înmatricularenov 25: 24 rulate, prima înmatricularedec 25: 4 noidec 25: 22 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 19 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 16 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 18 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 17 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 17 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 17 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 12 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 22 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24623
dec 24231
ian 25325
feb 25226
mar 25021
apr 25030
mai 25123
iun 25815
iul 25130
aug 25517
sep 25127
oct 25226
nov 25024
dec 25422
ian 26119
feb 26216
mar 26218
apr 26217
mai 26117
iun 26114
iul 26017
aug 26014
sep 26212
oct 26222

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2022: 1 noi200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200300
200404
200504
200604
200704
200804
200904
201003
201102
201200
201302
201403
201500
201601
201701
201800
201900
202000
202130
202210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FIESTA922,0%
FOCUS922,0%
MONDEO512,2%
C-MAX49,8%
KUGA37,3%
KA24,9%
PUMA24,9%
S-MAX24,9%
ECOSPORT12,4%
FUSION12,4%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GALAXY12,4%
GRAND C-MAX12,4%
TOURNEO CONNECT12,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)1024,4%
Compacte (C)922,0%
Monovolume (MPV)922,0%
SUV614,6%
Medii (D)512,2%
Mini (A)24,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3790,2%
Noi49,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2458,5%
Benzină1434,1%
Hibrid37,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3995,1%
Companie24,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1946,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1536,6%
Break512,2%
Berlină24,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1741,5%
75-109 kW1946,3%
110-149 kW512,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc512,2%
1000-1399 cmc922,0%
1400-1599 cmc1024,4%
1600-1999 cmc1741,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.