Înmatriculări FORD în județul Timiș, aprilie 2023

Noi10-37,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare71-22,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări95

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 12 noinov 24: 83 rulate, prima înmatricularedec 24: 15 noidec 24: 59 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 noiian 25: 66 rulate, prima înmatricularefeb 25: 24 noifeb 25: 72 rulate, prima înmatricularemar 25: 21 noimar 25: 83 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 102 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 89 rulate, prima înmatriculareiun 25: 32 noiiun 25: 74 rulate, prima înmatriculareiul 25: 19 noiiul 25: 98 rulate, prima înmatriculareaug 25: 30 noiaug 25: 84 rulate, prima înmatricularesep 25: 23 noisep 25: 63 rulate, prima înmatriculareoct 25: 24 noioct 25: 92 rulate, prima înmatricularenov 25: 14 noinov 25: 72 rulate, prima înmatricularedec 25: 39 noidec 25: 63 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 59 rulate, prima înmatricularefeb 26: 14 noifeb 26: 72 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 75 rulate, prima înmatriculareapr 26: 19 noiapr 26: 76 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 63 rulate, prima înmatriculareiun 26: 28 noiiun 26: 61 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 71 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 68 rulate, prima înmatricularesep 26: 12 noisep 26: 70 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 noioct 26: 70 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241283
dec 241559
ian 25966
feb 252472
mar 252183
apr 2515102
mai 252189
iun 253274
iul 251998
aug 253084
sep 252363
oct 252492
nov 251472
dec 253963
ian 261259
feb 261472
mar 262875
apr 261976
mai 262163
iun 262861
iul 261371
aug 26668
sep 261270
oct 261870

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2023: 2 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199901
200000
200100
200204
200302
200406
200502
200604
200707
200804
200905
201007
201106
201205
201302
201405
201503
201602
201703
201801
201901
202000
202100
202280
202320

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS2834,6%
KUGA1316,0%
FIESTA1113,6%
MONDEO67,4%
GALAXY56,2%
C-MAX44,9%
ECOSPORT33,7%
FUSION22,5%
PUMA22,5%
S-MAX22,5%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
COUGAR11,2%
KA11,2%
MUSTANG11,2%
TOURNEO CUSTOM11,2%
TRANSIT CUSTOM11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2834,6%
SUV1822,2%
Mici (B)1316,0%
Monovolume (MPV)1214,8%
Medii (D)67,4%
Neclasificate11,2%
Mini (A)11,2%
Sport11,2%
Utilitare11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7187,7%
Noi1012,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5567,9%
Benzină2125,9%
Hibrid44,9%
GPL11,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6985,2%
Companie1214,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2834,6%
Berlină cu hayon2530,9%
Break2530,9%
Cupeu33,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2733,3%
75-109 kW4251,9%
110-149 kW1113,6%
220 kW și peste11,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc67,4%
1000-1399 cmc1113,6%
1400-1599 cmc2834,6%
1600-1999 cmc3138,3%
2000-2999 cmc56,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5498,2%
Export11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.