Înmatriculări FORD în județul Suceava, aprilie 2026

Noi4-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare52-5,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări850,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 4 noinov 24: 52 rulate, prima înmatricularedec 24: 57 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 58 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 47 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 58 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 55 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 47 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 59 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 63 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 48 rulate, prima înmatricularesep 25: 9 noisep 25: 59 rulate, prima înmatriculareoct 25: 10 noioct 25: 56 rulate, prima înmatricularenov 25: 11 noinov 25: 65 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 53 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 34 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 54 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 64 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 52 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 38 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 60 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 33 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 54 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 41 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24452
dec 24057
ian 25458
feb 25347
mar 25358
apr 25655
mai 25747
iun 25359
iul 25563
aug 25448
sep 25959
oct 251056
nov 251165
dec 25253
ian 26334
feb 26154
mar 26364
apr 26452
mai 26838
iun 26446
iul 26460
aug 26233
sep 26154
oct 26841

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2026: 2 noi200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200302
200401
200502
200601
200702
200803
200905
201002
201106
201203
201303
201402
201505
201604
201703
201803
201902
202000
202101
202201
202301
202400
202520
202620

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FIESTA1221,4%
FOCUS1221,4%
KUGA916,1%
MONDEO58,9%
PUMA47,1%
C-MAX35,4%
GALAXY35,4%
TRANSIT35,4%
TOURNEO CONNECT23,6%
FUSION11,8%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
Model necompletat11,8%
S-MAX11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)1323,2%
SUV1323,2%
Compacte (C)1221,4%
Monovolume (MPV)916,1%
Medii (D)58,9%
Utilitare35,4%
Neclasificate11,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5292,9%
Noi47,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4173,2%
Benzină1119,6%
Electric23,6%
Hibrid23,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5496,4%
Companie23,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2544,6%
Berlină cu hayon1628,6%
Break1425,0%
Cabriolet11,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1832,1%
75-109 kW2646,4%
110-149 kW916,1%
220 kW și peste11,8%
Necompletat23,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc58,9%
1000-1399 cmc712,5%
1400-1599 cmc1832,1%
1600-1999 cmc2137,5%
2000-2999 cmc35,4%
Necompletat23,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1487,5%
Export212,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.