Înmatriculări FORD în județul Suceava, iulie 2021

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare93

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 4 noinov 24: 52 rulate, prima înmatricularedec 24: 57 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 58 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 47 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 58 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 55 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 47 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 59 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 63 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 48 rulate, prima înmatricularesep 25: 9 noisep 25: 59 rulate, prima înmatriculareoct 25: 10 noioct 25: 56 rulate, prima înmatricularenov 25: 11 noinov 25: 65 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 53 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 34 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 54 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 64 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 52 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 38 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 60 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 33 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 54 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 41 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24452
dec 24057
ian 25458
feb 25347
mar 25358
apr 25655
mai 25747
iun 25359
iul 25563
aug 25448
sep 25959
oct 251056
nov 251165
dec 25253
ian 26334
feb 26154
mar 26364
apr 26452
mai 26838
iun 26446
iul 26460
aug 26233
sep 26154
oct 26841

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510151999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi19992000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200000
200102
200204
200305
200404
2005010
2006011
200708
200803
2009013
201008
201104
201203
201305
201404
201501
201606
201701
201800
201900
202000
202120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS4042,1%
MONDEO1414,7%
GALAXY1010,5%
FIESTA77,4%
KUGA66,3%
C-MAX44,2%
TRANSIT44,2%
S-MAX33,2%
FUSION22,1%
PUMA22,1%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
B-MAX11,1%
GRAND C-MAX11,1%
TRANSIT CUSTOM11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4042,1%
Monovolume (MPV)1920,0%
Medii (D)1414,7%
Mici (B)99,5%
SUV88,4%
Utilitare55,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9397,9%
Noi22,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8488,4%
Benzină99,5%
Hibrid22,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8892,6%
Companie77,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3233,7%
Break2930,5%
Berlină cu hayon2728,4%
Berlină66,3%
Cabriolet11,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2425,3%
75-109 kW6366,3%
110-149 kW88,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc44,2%
1000-1399 cmc22,1%
1400-1599 cmc3840,0%
1600-1999 cmc4850,5%
2000-2999 cmc33,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2488,9%
Export311,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.