Înmatriculări FORD în județul Sibiu, octombrie 2026

Noi8-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare33-23,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări64-24,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri30

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 2 noinov 24: 37 rulate, prima înmatricularedec 24: 8 noidec 24: 57 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 32 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 noifeb 25: 52 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 43 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 49 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 32 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 38 rulate, prima înmatriculareiul 25: 7 noiiul 25: 49 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 noiaug 25: 28 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 noisep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 noioct 25: 43 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 44 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 noidec 25: 41 rulate, prima înmatriculareian 26: 9 noiian 26: 42 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 52 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 41 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 21 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 27 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 35 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 37 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 32 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 29 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 33 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24237
dec 24857
ian 25332
feb 251052
mar 25243
apr 25449
mai 25432
iun 25538
iul 25749
aug 251428
sep 25847
oct 251243
nov 25644
dec 251341
ian 26942
feb 26552
mar 26241
apr 26121
mai 26727
iun 26635
iul 26737
aug 26232
sep 26429
oct 26833

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 8 noi200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200700
200804
200900
201001
201103
201201
201301
201404
201508
201600
201701
201801
201901
202003
202102
202200
202302
202400
202500
202680

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS1024,4%
KUGA922,0%
PUMA717,1%
FIESTA512,2%
C-MAX24,9%
Model necompletat24,9%
TRANSIT CUSTOM24,9%
EXPLORER12,4%
GALAXY12,4%
S-MAX12,4%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRANSIT CONNECT12,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1741,5%
Compacte (C)1024,4%
Mici (B)512,2%
Monovolume (MPV)49,8%
Utilitare37,3%
Neclasificate24,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3380,5%
Noi819,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1843,9%
Benzină1434,1%
Electric717,1%
Hibrid24,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3995,1%
Companie24,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2253,7%
Break1024,4%
Berlină cu hayon717,1%
Cabriolet12,4%
Cupeu12,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1229,3%
75-109 kW1229,3%
110-149 kW819,5%
220 kW și peste24,9%
Necompletat717,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc512,2%
1000-1399 cmc49,8%
1400-1599 cmc922,0%
1600-1999 cmc1126,8%
2000-2999 cmc512,2%
Necompletat717,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.