Înmatriculări FORD în județul Neamț, august 2022

Noi2-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare58-15,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 42 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 33 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 38 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 42 rulate, prima înmatricularemar 25: 54 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 46 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 34 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 48 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 41 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 38 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 37 rulate, prima înmatricularedec 25: 10 noidec 25: 35 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 36 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 36 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 43 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 31 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 31 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 32 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 28 rulate, prima înmatriculareoct 26: 28 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24042
dec 24333
ian 25238
feb 25242
mar 25054
apr 25146
mai 25334
iun 25035
iul 25148
aug 25241
sep 25047
oct 25138
nov 25237
dec 251035
ian 26034
feb 26236
mar 26236
apr 26031
mai 26243
iun 26131
iul 26131
aug 26232
sep 26128
oct 26028

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468102003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200303
200402
200508
200609
200701
200802
200907
201004
201101
201204
201305
201401
201500
201603
201703
201803
201901
202001
202100
202220

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS2033,3%
KUGA1118,3%
MONDEO711,7%
C-MAX58,3%
FIESTA58,3%
GALAXY46,7%
FUSION23,3%
FIGO11,7%
GRAND C-MAX11,7%
PUMA11,7%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
S-MAX11,7%
TOURNEO CUSTOM11,7%
TRANSIT11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2033,3%
Monovolume (MPV)1220,0%
SUV1220,0%
Mici (B)711,7%
Medii (D)711,7%
Neclasificate11,7%
Utilitare11,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5896,7%
Noi23,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4575,0%
Benzină1220,0%
Hibrid35,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5693,3%
Companie46,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2440,0%
Break1830,0%
Berlină cu hayon1525,0%
Berlină35,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1423,3%
75-109 kW3863,3%
110-149 kW813,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc35,0%
1000-1399 cmc35,0%
1400-1599 cmc2135,0%
1600-1999 cmc3253,3%
2000-2999 cmc11,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2083,3%
Export416,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.