Înmatriculări FORD în județul Mureș, aprilie 2022

Noi60,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare56-27,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 8 noinov 24: 49 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 62 rulate, prima înmatriculareian 25: 10 noiian 25: 50 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 62 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 66 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 noiapr 25: 43 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 55 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 rulate, prima înmatriculareiul 25: 6 noiiul 25: 51 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 58 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 62 rulate, prima înmatriculareoct 25: 33 noioct 25: 59 rulate, prima înmatricularenov 25: 51 noinov 25: 54 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 49 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 40 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 56 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 50 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 44 rulate, prima înmatricularemai 26: 9 noimai 26: 48 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 58 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 46 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 44 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 51 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 35 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24849
dec 24162
ian 251050
feb 251262
mar 25566
apr 25843
mai 25455
iun 25063
iul 25651
aug 25758
sep 25362
oct 253359
nov 255154
dec 25949
ian 26340
feb 26656
mar 26650
apr 26244
mai 26948
iun 26558
iul 26146
aug 26644
sep 26451
oct 266235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2022: 4 noi20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200203
200301
200402
200500
200606
200703
200805
200906
201007
201105
201205
201304
201401
201500
201600
201703
201804
201900
202000
202120
202240

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS1625,8%
FIESTA1219,4%
KUGA914,5%
TRANSIT711,3%
KA46,5%
GALAXY23,2%
MONDEO23,2%
PUMA23,2%
ECOSPORT11,6%
GRAND C-MAX11,6%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MUSTANG11,6%
MUSTANG MACH-E11,6%
S-MAX11,6%
TOURNEO CONNECT11,6%
TOURNEO CUSTOM11,6%
TRANSIT CUSTOM11,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1625,8%
SUV1321,0%
Mici (B)1219,4%
Utilitare812,9%
Monovolume (MPV)69,7%
Mini (A)46,5%
Medii (D)23,2%
Sport11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5690,3%
Noi69,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3962,9%
Benzină2032,3%
Hibrid23,2%
Electric11,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4979,0%
Companie1321,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2743,5%
Berlină cu hayon2032,3%
Break1422,6%
Cupeu11,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2133,9%
75-109 kW3251,6%
110-149 kW711,3%
220 kW și peste11,6%
Necompletat11,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc46,5%
1000-1399 cmc1219,4%
1400-1599 cmc1930,6%
1600-1999 cmc1930,6%
2000-2999 cmc69,7%
3000 cmc și peste11,6%
Necompletat11,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1894,7%
Export15,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.