Înmatriculări FORD în județul Ilfov, iulie 2024

Noi7-73,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare33+83,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări188+16,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 18 noinov 24: 27 rulate, prima înmatricularedec 24: 11 noidec 24: 40 rulate, prima înmatriculareian 25: 28 noiian 25: 22 rulate, prima înmatricularefeb 25: 17 noifeb 25: 39 rulate, prima înmatricularemar 25: 23 noimar 25: 43 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 41 rulate, prima înmatricularemai 25: 12 noimai 25: 29 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 noiiun 25: 35 rulate, prima înmatriculareiul 25: 40 noiiul 25: 41 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 26 rulate, prima înmatricularesep 25: 42 noisep 25: 32 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 30 rulate, prima înmatricularenov 25: 75 noinov 25: 33 rulate, prima înmatricularedec 25: 82 noidec 25: 32 rulate, prima înmatriculareian 26: 30 noiian 26: 27 rulate, prima înmatricularefeb 26: 24 noifeb 26: 33 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 38 rulate, prima înmatriculareapr 26: 14 noiapr 26: 33 rulate, prima înmatricularemai 26: 23 noimai 26: 27 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 24 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 noiiul 26: 31 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 16 rulate, prima înmatricularesep 26: 18 noisep 26: 19 rulate, prima înmatriculareoct 26: 30 noioct 26: 27 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241827
dec 241140
ian 252822
feb 251739
mar 252343
apr 253641
mai 251229
iun 251335
iul 254041
aug 255126
sep 254232
oct 256230
nov 257533
dec 258232
ian 263027
feb 262433
mar 262138
apr 261433
mai 262327
iun 265924
iul 261831
aug 262816
sep 261819
oct 263027

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2024: 6 noi200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200702
200802
200900
201003
201101
201203
201303
201402
201501
201602
201702
201807
201904
202000
202101
202210
202300
202460

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS1845,0%
MONDEO717,5%
KUGA615,0%
FIESTA25,0%
Model necompletat12,5%
PUMA12,5%
TOURNEO CONNECT12,5%
TOURNEO COURIER12,5%
TOURNEO CUSTOM12,5%
TRANSIT12,5%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRANSIT CONNECT12,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1845,0%
Medii (D)717,5%
SUV717,5%
Monovolume (MPV)37,5%
Mici (B)25,0%
Utilitare25,0%
Neclasificate12,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3382,5%
Noi717,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2665,0%
Hibrid820,0%
Benzină615,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2152,5%
Companie1947,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1947,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1127,5%
Berlină cu hayon512,5%
Berlină37,5%
Cabriolet25,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW922,5%
75-109 kW2152,5%
110-149 kW922,5%
220 kW și peste12,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc410,0%
1400-1599 cmc1947,5%
1600-1999 cmc1127,5%
2000-2999 cmc615,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare888,9%
Export111,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.