Înmatriculări FORD în județul Galați, mai 2022

Noi6-25,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare50-15,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri62

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 8 noinov 24: 31 rulate, prima înmatricularedec 24: 7 noidec 24: 47 rulate, prima înmatriculareian 25: 13 noiian 25: 31 rulate, prima înmatricularefeb 25: 11 noifeb 25: 49 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 noimar 25: 51 rulate, prima înmatriculareapr 25: 5 noiapr 25: 43 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 4 noiiun 25: 44 rulate, prima înmatriculareiul 25: 9 noiiul 25: 49 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 noiaug 25: 34 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 39 rulate, prima înmatriculareoct 25: 10 noioct 25: 41 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 35 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 32 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 32 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 30 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 22 rulate, prima înmatriculareapr 26: 12 noiapr 26: 30 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 27 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 21 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 35 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 30 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 noisep 26: 30 rulate, prima înmatriculareoct 26: 12 noioct 26: 23 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24831
dec 24747
ian 251331
feb 251149
mar 251151
apr 25543
mai 25656
iun 25444
iul 25949
aug 251434
sep 251139
oct 251041
nov 251535
dec 25732
ian 26132
feb 26530
mar 26522
apr 261230
mai 26727
iun 26821
iul 26635
aug 26130
sep 26830
oct 261223

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468102001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2022: 4 noi2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200102
200201
200301
200402
200506
200603
200706
2008010
200903
201004
201104
201203
201301
201400
201503
201600
201700
201800
201901
202000
202120
202240

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS2544,6%
FIESTA916,1%
MONDEO610,7%
C-MAX47,1%
PUMA35,4%
S-MAX35,4%
GALAXY23,6%
KUGA23,6%
ECOSPORT11,8%
FUSION11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2544,6%
Mici (B)1017,9%
Monovolume (MPV)916,1%
Medii (D)610,7%
SUV610,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5089,3%
Noi610,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4071,4%
Benzină1017,9%
Hibrid47,1%
GPL23,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5292,9%
Companie47,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon2137,5%
Break2137,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1425,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1832,1%
75-109 kW3460,7%
110-149 kW47,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc58,9%
1000-1399 cmc610,7%
1400-1599 cmc2748,2%
1600-1999 cmc1730,4%
2000-2999 cmc11,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6096,8%
Export11,6%
Înmatriculat pentru export11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.