Înmatriculări FORD în județul Dolj, aprilie 2022

Noi31+158,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare57-19,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 42 noinov 24: 46 rulate, prima înmatricularedec 24: 15 noidec 24: 46 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 43 rulate, prima înmatricularefeb 25: 13 noifeb 25: 53 rulate, prima înmatricularemar 25: 28 noimar 25: 54 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 52 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 39 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 37 rulate, prima înmatriculareiul 25: 9 noiiul 25: 60 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 noiaug 25: 42 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 noisep 25: 45 rulate, prima înmatriculareoct 25: 20 noioct 25: 43 rulate, prima înmatricularenov 25: 30 noinov 25: 32 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 28 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 25 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 49 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 35 rulate, prima înmatriculareapr 26: 9 noiapr 26: 26 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 17 rulate, prima înmatriculareiun 26: 13 noiiun 26: 36 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 37 rulate, prima înmatriculareaug 26: 35 rulate, prima înmatricularesep 26: 6 noisep 26: 43 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 noioct 26: 26 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 244246
dec 241546
ian 25343
feb 251353
mar 252854
apr 25652
mai 25739
iun 25937
iul 25960
aug 252042
sep 252545
oct 252043
nov 253032
dec 253628
ian 262225
feb 263349
mar 262235
apr 26926
mai 26517
iun 261336
iul 26637
aug 26035
sep 26643
oct 261326

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520251998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 8 noi2022: 23 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199901
200001
200101
200202
200304
200407
200508
200605
200709
200805
200906
201002
201101
201200
201300
201401
201500
201601
201700
201801
201901
202000
202180
2022230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PUMA2225,0%
FOCUS1921,6%
FIESTA1213,6%
MONDEO89,1%
GALAXY66,8%
KUGA55,7%
FUSION44,5%
C-MAX33,4%
ECOSPORT33,4%
TRANSIT22,3%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KA11,1%
MUSTANG MACH-E11,1%
S-MAX11,1%
TOURNEO CONNECT11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3135,2%
Compacte (C)1921,6%
Mici (B)1618,2%
Monovolume (MPV)1112,5%
Medii (D)89,1%
Utilitare22,3%
Mini (A)11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5764,8%
Noi3135,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4146,6%
Hibrid2730,7%
Benzină1921,6%
Electric11,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6573,9%
Companie2326,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4450,0%
Berlină cu hayon3236,4%
Break1011,4%
Berlină22,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3236,4%
75-109 kW5056,8%
110-149 kW55,7%
Necompletat11,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2629,5%
1000-1399 cmc1314,8%
1400-1599 cmc1618,2%
1600-1999 cmc2629,5%
2000-2999 cmc66,8%
Necompletat11,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.