Înmatriculări FORD în județul Constanța, iunie 2026

Noi29+70,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare18-43,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări116-31,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 10 noinov 24: 30 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 25 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 15 rulate, prima înmatricularefeb 25: 20 noifeb 25: 24 rulate, prima înmatricularemar 25: 22 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 29 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 noimai 25: 31 rulate, prima înmatriculareiun 25: 17 noiiun 25: 32 rulate, prima înmatriculareiul 25: 22 noiiul 25: 32 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 28 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 28 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 37 rulate, prima înmatricularenov 25: 25 noinov 25: 38 rulate, prima înmatricularedec 25: 31 noidec 25: 28 rulate, prima înmatriculareian 26: 16 noiian 26: 23 rulate, prima înmatricularefeb 26: 15 noifeb 26: 28 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 21 rulate, prima înmatricularemai 26: 16 noimai 26: 22 rulate, prima înmatriculareiun 26: 29 noiiun 26: 18 rulate, prima înmatriculareiul 26: 10 noiiul 26: 27 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 29 rulate, prima înmatricularesep 26: 12 noisep 26: 20 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 21 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241030
dec 241325
ian 253415
feb 252024
mar 252226
apr 251529
mai 251431
iun 251732
iul 252232
aug 252728
sep 252228
oct 251737
nov 252538
dec 253128
ian 261623
feb 261528
mar 261923
apr 261121
mai 261622
iun 262918
iul 261027
aug 261429
sep 261220
oct 262221

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 13 noi2026: 15 noi200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200701
200800
200902
201000
201100
201203
201300
201402
201502
201601
201700
201802
201902
202000
202102
202200
202300
202410
2025130
2026150

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
KUGA1123,4%
PUMA919,1%
FOCUS612,8%
EXPLORER510,6%
MONDEO48,5%
MUSTANG MACH-E24,3%
S-MAX24,3%
BRONCO12,1%
C-MAX12,1%
CAPRI12,1%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FIESTA12,1%
MUSTANG12,1%
TOURNEO CONNECT12,1%
TOURNEO COURIER12,1%
TRANSIT12,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2961,7%
Compacte (C)612,8%
Monovolume (MPV)510,6%
Medii (D)48,5%
Mici (B)12,1%
Sport12,1%
Utilitare12,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi2961,7%
Rulate, prima înmatriculare1838,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid1429,8%
Motorină1225,5%
Electric1123,4%
Benzină1021,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3268,1%
Companie1531,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3268,1%
Berlină cu hayon817,0%
Break612,8%
Cabriolet12,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24,3%
75-109 kW1940,4%
110-149 kW1327,7%
220 kW și peste24,3%
Necompletat1123,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1021,3%
1000-1399 cmc12,1%
1400-1599 cmc919,1%
1600-1999 cmc510,6%
2000-2999 cmc1123,4%
Necompletat1123,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1473,7%
Export526,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.