Înmatriculări FORD în județul Cluj, iulie 2026

Noi12-53,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare73-34,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări173-11,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 16 noinov 24: 82 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noidec 24: 70 rulate, prima înmatriculareian 25: 14 noiian 25: 83 rulate, prima înmatricularefeb 25: 17 noifeb 25: 80 rulate, prima înmatricularemar 25: 14 noimar 25: 90 rulate, prima înmatriculareapr 25: 14 noiapr 25: 90 rulate, prima înmatricularemai 25: 8 noimai 25: 86 rulate, prima înmatriculareiun 25: 20 noiiun 25: 88 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 noiiul 25: 111 rulate, prima înmatriculareaug 25: 26 noiaug 25: 95 rulate, prima înmatricularesep 25: 23 noisep 25: 87 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 noioct 25: 92 rulate, prima înmatricularenov 25: 14 noinov 25: 79 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 noidec 25: 69 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 64 rulate, prima înmatricularefeb 26: 13 noifeb 26: 93 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 13 noiapr 26: 75 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 86 rulate, prima înmatriculareiun 26: 24 noiiun 26: 80 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 73 rulate, prima înmatriculareaug 26: 12 noiaug 26: 57 rulate, prima înmatricularesep 26: 13 noisep 26: 72 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 noioct 26: 61 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241682
dec 241870
ian 251483
feb 251780
mar 251490
apr 251490
mai 25886
iun 252088
iul 2526111
aug 252695
sep 252387
oct 251292
nov 251479
dec 252069
ian 261864
feb 261393
mar 261079
apr 261375
mai 261086
iun 262480
iul 261273
aug 261257
sep 261372
oct 261861

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi2026: 6 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200200
200302
200401
200500
200600
200703
200802
200902
201006
201103
201201
201308
201406
201507
201603
201708
201804
201903
202007
202102
202204
202300
202400
202560
202660

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS3035,3%
MONDEO1112,9%
FIESTA1011,8%
KUGA1011,8%
PUMA55,9%
C-MAX44,7%
TRANSIT22,4%
TRANSIT CUSTOM22,4%
BRONCO11,2%
ECOSPORT11,2%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EXPLORER11,2%
GALAXY11,2%
GRAND C-MAX11,2%
KA11,2%
MUSTANG MACH-E11,2%
S-MAX11,2%
TOURNEO CONNECT11,2%
TOURNEO COURIER11,2%
TOURNEO CUSTOM11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3035,3%
SUV1922,4%
Medii (D)1112,9%
Mici (B)1011,8%
Monovolume (MPV)1011,8%
Utilitare44,7%
Mini (A)11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7385,9%
Noi1214,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5160,0%
Benzină2124,7%
Hibrid910,6%
Electric44,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6677,6%
Companie1922,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3136,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2934,1%
Berlină cu hayon2327,1%
Berlină11,2%
Cabriolet11,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1720,0%
75-109 kW4249,4%
110-149 kW2124,7%
150-219 kW11,2%
Necompletat44,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1011,8%
1000-1399 cmc89,4%
1400-1599 cmc3035,3%
1600-1999 cmc2428,2%
2000-2999 cmc910,6%
Necompletat44,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2083,3%
Export416,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.