Înmatriculări FORD în județul Cluj, octombrie 2025

Noi12-45,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare92-20,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări187-9,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri59

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 16 noinov 24: 82 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noidec 24: 70 rulate, prima înmatriculareian 25: 14 noiian 25: 83 rulate, prima înmatricularefeb 25: 17 noifeb 25: 80 rulate, prima înmatricularemar 25: 14 noimar 25: 90 rulate, prima înmatriculareapr 25: 14 noiapr 25: 90 rulate, prima înmatricularemai 25: 8 noimai 25: 86 rulate, prima înmatriculareiun 25: 20 noiiun 25: 88 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 noiiul 25: 111 rulate, prima înmatriculareaug 25: 26 noiaug 25: 95 rulate, prima înmatricularesep 25: 23 noisep 25: 87 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 noioct 25: 92 rulate, prima înmatricularenov 25: 14 noinov 25: 79 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 noidec 25: 69 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 64 rulate, prima înmatricularefeb 26: 13 noifeb 26: 93 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 79 rulate, prima înmatriculareapr 26: 13 noiapr 26: 75 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 86 rulate, prima înmatriculareiun 26: 24 noiiun 26: 80 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 73 rulate, prima înmatriculareaug 26: 12 noiaug 26: 57 rulate, prima înmatricularesep 26: 13 noisep 26: 72 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 noioct 26: 61 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241682
dec 241870
ian 251483
feb 251780
mar 251490
apr 251490
mai 25886
iun 252088
iul 2526111
aug 252695
sep 252387
oct 251292
nov 251479
dec 252069
ian 261864
feb 261393
mar 261079
apr 261375
mai 261086
iun 262480
iul 261273
aug 261257
sep 261372
oct 261861

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200400
200501
200604
200704
200803
200908
201009
201107
201205
201308
201407
201509
201602
201702
201804
201907
202004
202104
202200
202303
202400
2025120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS4240,4%
KUGA1615,4%
FIESTA1514,4%
MONDEO76,7%
C-MAX32,9%
PUMA32,9%
GALAXY21,9%
MUSTANG21,9%
MUSTANG MACH-E21,9%
Model necompletat21,9%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
S-MAX21,9%
TRANSIT21,9%
B-MAX11,0%
ECOSPORT11,0%
EXPLORER11,0%
FUSION11,0%
TOURNEO COURIER11,0%
TRANSIT CUSTOM11,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4240,4%
SUV2322,1%
Mici (B)1615,4%
Monovolume (MPV)98,7%
Medii (D)76,7%
Utilitare32,9%
Neclasificate21,9%
Sport21,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9288,5%
Noi1211,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6259,6%
Benzină2927,9%
Hibrid76,7%
Electric65,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8783,7%
Companie1716,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3937,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3331,7%
Berlină cu hayon2726,0%
Cupeu32,9%
Berlină21,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2826,9%
75-109 kW4240,4%
110-149 kW2322,1%
150-219 kW21,9%
220 kW și peste32,9%
Necompletat65,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc43,8%
1000-1399 cmc109,6%
1400-1599 cmc4644,2%
1600-1999 cmc2524,0%
2000-2999 cmc109,6%
3000 cmc și peste32,9%
Necompletat65,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5898,3%
Export11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.