Înmatriculări FORD în București, februarie 2024

Noi282-29,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare94-15,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări552-11,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri87

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 270 noinov 24: 93 rulate, prima înmatricularedec 24: 300 noidec 24: 78 rulate, prima înmatriculareian 25: 216 noiian 25: 68 rulate, prima înmatricularefeb 25: 355 noifeb 25: 86 rulate, prima înmatricularemar 25: 268 noimar 25: 103 rulate, prima înmatriculareapr 25: 258 noiapr 25: 91 rulate, prima înmatricularemai 25: 353 noimai 25: 93 rulate, prima înmatriculareiun 25: 258 noiiun 25: 93 rulate, prima înmatriculareiul 25: 401 noiiul 25: 107 rulate, prima înmatriculareaug 25: 379 noiaug 25: 93 rulate, prima înmatricularesep 25: 268 noisep 25: 103 rulate, prima înmatriculareoct 25: 385 noioct 25: 115 rulate, prima înmatricularenov 25: 289 noinov 25: 85 rulate, prima înmatricularedec 25: 386 noidec 25: 90 rulate, prima înmatriculareian 26: 192 noiian 26: 60 rulate, prima înmatricularefeb 26: 220 noifeb 26: 87 rulate, prima înmatricularemar 26: 184 noimar 26: 72 rulate, prima înmatriculareapr 26: 205 noiapr 26: 74 rulate, prima înmatricularemai 26: 256 noimai 26: 61 rulate, prima înmatriculareiun 26: 317 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 249 noiiul 26: 72 rulate, prima înmatriculareaug 26: 195 noiaug 26: 49 rulate, prima înmatricularesep 26: 179 noisep 26: 67 rulate, prima înmatriculareoct 26: 240 noioct 26: 70 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2427093
dec 2430078
ian 2521668
feb 2535586
mar 25268103
apr 2525891
mai 2535393
iun 2525893
iul 25401107
aug 2537993
sep 25268103
oct 25385115
nov 2528985
dec 2538690
ian 2619260
feb 2622087
mar 2618472
apr 2620574
mai 2625661
iun 2631762
iul 2624972
aug 2619549
sep 2617967
oct 2624070

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002502005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 36 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 239 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi20052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200503
200602
200702
200802
200904
201003
201104
201202
201308
201406
201506
201605
201705
2018020
201908
2020010
202101
2022361
20232392
202470

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
KUGA11831,4%
FOCUS9324,7%
PUMA8021,3%
MONDEO287,4%
MUSTANG MACH-E82,1%
TRANSIT82,1%
EDGE61,6%
FIESTA61,6%
TOURNEO CONNECT61,6%
Model necompletat51,3%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOURNEO COURIER30,8%
TOURNEO CUSTOM30,8%
ECOSPORT20,5%
EXPLORER20,5%
S-MAX20,5%
B-MAX10,3%
C-MAX10,3%
FUSION10,3%
GRAND C-MAX10,3%
TOURNEO10,3%
TRANSIT CUSTOM10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21657,4%
Compacte (C)9324,7%
Medii (D)287,4%
Monovolume (MPV)184,8%
Utilitare92,4%
Mici (B)71,9%
Neclasificate51,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi28275,0%
Rulate, prima înmatriculare9425,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid23863,3%
Motorină10227,1%
Benzină287,4%
Electric82,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie30280,3%
Persoană fizică7419,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22058,5%
Berlină cu hayon7620,2%
Break6316,8%
Berlină133,5%
Cupeu41,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW164,3%
75-109 kW20053,2%
110-149 kW13937,0%
150-219 kW71,9%
220 kW și peste61,6%
Necompletat82,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15240,4%
1000-1399 cmc41,1%
1400-1599 cmc5414,4%
1600-1999 cmc6517,3%
2000-2999 cmc9124,2%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat82,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export7687,4%
Dezmembrare1112,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.