Înmatriculări FORD în București, februarie 2023

Noi399+25,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare111+52,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări620

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri82

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 270 noinov 24: 93 rulate, prima înmatricularedec 24: 300 noidec 24: 78 rulate, prima înmatriculareian 25: 216 noiian 25: 68 rulate, prima înmatricularefeb 25: 355 noifeb 25: 86 rulate, prima înmatricularemar 25: 268 noimar 25: 103 rulate, prima înmatriculareapr 25: 258 noiapr 25: 91 rulate, prima înmatricularemai 25: 353 noimai 25: 93 rulate, prima înmatriculareiun 25: 258 noiiun 25: 93 rulate, prima înmatriculareiul 25: 401 noiiul 25: 107 rulate, prima înmatriculareaug 25: 379 noiaug 25: 93 rulate, prima înmatricularesep 25: 268 noisep 25: 103 rulate, prima înmatriculareoct 25: 385 noioct 25: 115 rulate, prima înmatricularenov 25: 289 noinov 25: 85 rulate, prima înmatricularedec 25: 386 noidec 25: 90 rulate, prima înmatriculareian 26: 192 noiian 26: 60 rulate, prima înmatricularefeb 26: 220 noifeb 26: 87 rulate, prima înmatricularemar 26: 184 noimar 26: 72 rulate, prima înmatriculareapr 26: 205 noiapr 26: 74 rulate, prima înmatricularemai 26: 256 noimai 26: 61 rulate, prima înmatriculareiun 26: 317 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 249 noiiul 26: 72 rulate, prima înmatriculareaug 26: 195 noiaug 26: 49 rulate, prima înmatricularesep 26: 179 noisep 26: 67 rulate, prima înmatriculareoct 26: 240 noioct 26: 70 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2427093
dec 2430078
ian 2521668
feb 2535586
mar 25268103
apr 2525891
mai 2535393
iun 2525893
iul 25401107
aug 2537993
sep 25268103
oct 25385115
nov 2528985
dec 2538690
ian 2619260
feb 2622087
mar 2618472
apr 2620574
mai 2625661
iun 2631762
iul 2624972
aug 2619549
sep 2617967
oct 2624070

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 388 noi2023: 10 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200001
200101
200201
200302
200400
200503
200603
200703
200801
200904
201008
201107
201209
201309
201401
201507
201607
2017010
2018012
2019016
202004
202111
20223880
2023100

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS19037,3%
KUGA12724,9%
PUMA6612,9%
FIESTA448,6%
MONDEO244,7%
ECOSPORT132,5%
TOURNEO CONNECT81,6%
TRANSIT61,2%
EDGE51,0%
TRANSIT CUSTOM51,0%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KA40,8%
GALAXY30,6%
MUSTANG30,6%
EXPLORER20,4%
MUSTANG MACH-E20,4%
Model necompletat20,4%
S-MAX20,4%
C-MAX10,2%
FUSION10,2%
TOURNEO COURIER10,2%
TOURNEO CUSTOM10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21542,2%
Compacte (C)19037,3%
Mici (B)458,8%
Medii (D)244,7%
Monovolume (MPV)163,1%
Utilitare112,2%
Mini (A)40,8%
Sport30,6%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi39978,2%
Rulate, prima înmatriculare11121,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid28555,9%
Motorină13225,9%
Benzină9117,8%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie40479,2%
Persoană fizică10620,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22143,3%
Berlină cu hayon20540,2%
Break6913,5%
Berlină102,0%
Cupeu40,8%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6011,8%
75-109 kW27954,7%
110-149 kW15330,0%
150-219 kW112,2%
220 kW și peste51,0%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc24047,1%
1000-1399 cmc265,1%
1400-1599 cmc6312,4%
1600-1999 cmc8015,7%
2000-2999 cmc9618,8%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4554,9%
Export3441,5%
Înmatriculat pentru export33,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.