Înmatriculări FORD în județul Brașov, aprilie 2024

Noi19+72,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare36+24,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări109+47,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 13 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 20 noidec 24: 45 rulate, prima înmatriculareian 25: 14 noiian 25: 36 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 40 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 noimar 25: 34 rulate, prima înmatriculareapr 25: 16 noiapr 25: 48 rulate, prima înmatricularemai 25: 12 noimai 25: 51 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 noiiun 25: 49 rulate, prima înmatriculareiul 25: 18 noiiul 25: 52 rulate, prima înmatriculareaug 25: 28 noiaug 25: 36 rulate, prima înmatricularesep 25: 27 noisep 25: 53 rulate, prima înmatriculareoct 25: 19 noioct 25: 71 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 47 rulate, prima înmatricularedec 25: 30 noidec 25: 54 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 36 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 noifeb 26: 46 rulate, prima înmatricularemar 26: 7 noimar 26: 36 rulate, prima înmatriculareapr 26: 10 noiapr 26: 36 rulate, prima înmatricularemai 26: 24 noimai 26: 48 rulate, prima înmatriculareiun 26: 22 noiiun 26: 41 rulate, prima înmatriculareiul 26: 10 noiiul 26: 52 rulate, prima înmatriculareaug 26: 9 noiaug 26: 37 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 noisep 26: 27 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 noioct 26: 34 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241347
dec 242045
ian 251436
feb 251240
mar 251134
apr 251648
mai 251251
iun 251349
iul 251852
aug 252836
sep 252753
oct 251971
nov 251347
dec 253054
ian 26836
feb 26946
mar 26736
apr 261036
mai 262448
iun 262241
iul 261052
aug 26937
sep 26927
oct 261134

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468102000: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2023: 7 noi2024: 9 noi2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200200
200300
200401
200500
200603
200701
200800
200904
201001
201107
201201
201302
201402
201502
201601
201700
201804
201903
202002
202101
202230
202370
202490

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS2240,0%
KUGA1018,2%
PUMA712,7%
FIESTA59,1%
TRANSIT35,5%
Model necompletat23,6%
GALAXY11,8%
KA11,8%
MONDEO11,8%
TOURNEO CONNECT11,8%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOURNEO CUSTOM11,8%
TRANSIT CUSTOM11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2240,0%
SUV1730,9%
Mici (B)59,1%
Utilitare47,3%
Monovolume (MPV)35,5%
Neclasificate23,6%
Mini (A)11,8%
Medii (D)11,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3665,5%
Noi1934,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2647,3%
Hibrid1730,9%
Benzină1221,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4683,6%
Companie916,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2443,6%
Break1629,1%
Berlină cu hayon1425,5%
Berlină11,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1323,6%
75-109 kW2545,5%
110-149 kW1629,1%
150-219 kW11,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1323,6%
1000-1399 cmc35,5%
1400-1599 cmc1934,5%
1600-1999 cmc1323,6%
2000-2999 cmc712,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3494,4%
Export25,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.