Înmatriculări FORD în județul Brăila, mai 2022

Noi1-75,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare25-30,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri33

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 8 noinov 24: 28 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 29 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 20 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 28 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 7 noiapr 25: 26 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 29 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 20 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 24 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 29 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 23 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 19 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 noinov 25: 25 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 25 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 17 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 21 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 22 rulate, prima înmatricularemai 26: 4 noimai 26: 17 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 10 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 16 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 24 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24828
dec 24329
ian 25620
feb 25328
mar 25226
apr 25726
mai 25229
iun 25620
iul 251124
aug 25529
sep 25323
oct 25519
nov 25725
dec 25525
ian 26017
feb 26117
mar 26321
apr 26222
mai 26417
iun 26514
iul 26410
aug 26115
sep 26216
oct 26224

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012341999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200001
200100
200201
200301
200401
200502
200602
200704
200804
200900
201003
201103
201200
201300
201400
201501
201601
201700
201800
201900
202000
202100
202210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS1350,0%
FIESTA519,2%
C-MAX27,7%
KUGA27,7%
MONDEO27,7%
S-MAX13,8%
TRANSIT13,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1350,0%
Mici (B)519,2%
Monovolume (MPV)311,5%
Medii (D)27,7%
SUV27,7%
Utilitare13,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2596,2%
Noi13,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1973,1%
Benzină623,1%
Hibrid13,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2596,2%
Companie13,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1350,0%
Break726,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)623,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1246,2%
75-109 kW1246,2%
110-149 kW27,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc13,8%
1000-1399 cmc311,5%
1400-1599 cmc1142,3%
1600-1999 cmc1038,5%
2000-2999 cmc13,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3193,9%
Export13,0%
Înmatriculat pentru export13,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.