Înmatriculări FORD în județul Bistrița-Năsăud, aprilie 2024

Noi2-84,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare42+20,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări56-16,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 2 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 28 rulate, prima înmatriculareian 25: 32 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 36 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 44 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 41 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 48 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 41 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 41 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 36 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 41 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 34 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 36 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 33 rulate, prima înmatriculareian 26: 43 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 43 rulate, prima înmatricularemar 26: 49 rulate, prima înmatriculareapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 40 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 38 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 31 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24247
dec 24228
ian 25032
feb 25236
mar 25244
apr 25141
mai 25148
iun 25141
iul 25141
aug 25236
sep 25441
oct 25134
nov 25236
dec 25533
ian 26043
feb 26243
mar 26049
apr 26043
mai 26237
iun 26037
iul 26440
aug 26338
sep 26131
oct 26029

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2024: 1 noi2003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200402
200503
200601
200703
200804
200902
201002
201108
201201
201304
201402
201501
201601
201700
201804
201902
202000
202101
202200
202310
202410

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS1329,5%
FIESTA715,9%
KUGA715,9%
C-MAX49,1%
MONDEO24,5%
PUMA24,5%
S-MAX24,5%
TRANSIT CUSTOM24,5%
GALAXY12,3%
GRAND C-MAX12,3%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOURNEO CONNECT12,3%
TOURNEO COURIER12,3%
TRANSIT12,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1329,5%
Monovolume (MPV)1022,7%
SUV920,5%
Mici (B)715,9%
Utilitare36,8%
Medii (D)24,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4295,5%
Noi24,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3886,4%
Benzină511,4%
Hibrid12,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3988,6%
Companie511,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1840,9%
Berlină cu hayon1738,6%
Break920,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1227,3%
75-109 kW2659,1%
110-149 kW613,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc24,5%
1000-1399 cmc36,8%
1400-1599 cmc1840,9%
1600-1999 cmc2147,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1578,9%
Export421,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.