Înmatriculări FORD în județul Bistrița-Năsăud, octombrie 2023

Noi2-77,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare33-13,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări68

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri29

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 2 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 28 rulate, prima înmatriculareian 25: 32 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 36 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 44 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 41 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 48 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 41 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 41 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 36 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 41 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 34 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 36 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 33 rulate, prima înmatriculareian 26: 43 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 43 rulate, prima înmatricularemar 26: 49 rulate, prima înmatriculareapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 40 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 38 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 31 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24247
dec 24228
ian 25032
feb 25236
mar 25244
apr 25141
mai 25148
iun 25141
iul 25141
aug 25236
sep 25441
oct 25134
nov 25236
dec 25533
ian 26043
feb 26243
mar 26049
apr 26043
mai 26237
iun 26037
iul 26440
aug 26338
sep 26131
oct 26029

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 1 noi20012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200303
200400
200506
200602
200702
200804
200904
201004
201102
201201
201300
201400
201501
201600
201701
201801
201900
202001
202100
202210
202310

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS1440,0%
FIESTA411,4%
KUGA411,4%
GALAXY38,6%
MONDEO38,6%
C-MAX25,7%
TOURNEO CONNECT25,7%
EDGE12,9%
S-MAX12,9%
TRANSIT12,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1440,0%
Monovolume (MPV)822,9%
SUV514,3%
Mici (B)411,4%
Medii (D)38,6%
Utilitare12,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3394,3%
Noi25,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2674,3%
Benzină720,0%
GPL12,9%
Hibrid12,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3394,3%
Companie25,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1234,3%
Berlină cu hayon1131,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1131,4%
Berlină12,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1440,0%
75-109 kW1440,0%
110-149 kW617,1%
150-219 kW12,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc38,6%
1400-1599 cmc1234,3%
1600-1999 cmc1748,6%
2000-2999 cmc38,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1551,7%
Dezmembrare1448,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.