Înmatriculări FORD FIESTA în județul Arad, octombrie 2022

Noi1-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare10-37,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015nov 24: 6 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 rulate, prima înmatricularemar 25: 7 rulate, prima înmatriculareapr 25: 7 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 rulate, prima înmatriculareaug 25: 11 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 rulate, prima înmatricularenov 25: 10 rulate, prima înmatricularedec 25: 4 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 rulate, prima înmatriculareaug 26: 8 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 rulate, prima înmatriculareoct 26: 5 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2406
dec 2403
ian 2505
feb 2506
mar 2507
apr 2507
mai 2503
iun 25010
iul 2503
aug 25011
sep 2504
oct 25012
nov 25010
dec 2504
ian 2605
feb 2605
mar 2604
apr 2603
mai 2602
iun 2606
iul 2604
aug 2608
sep 26011
oct 2605

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200301
200402
200500
200602
200700
200801
200900
201001
201102
201200
201300
201400
201500
201600
201700
201800
201900
202000
202100
202210

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)11100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1090,9%
Noi19,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină545,5%
Motorină545,5%
Hibrid19,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon11100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1090,9%
75-109 kW19,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19,1%
1000-1399 cmc981,8%
1400-1599 cmc19,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.