Înmatriculări FIAT în județul Iași, iunie 2022

Noi10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare12-14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri13

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 5 rulate, prima înmatricularedec 24: 12 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 rulate, prima înmatricularefeb 25: 7 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 11 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 7 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 6 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 7 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 6 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 9 rulate, prima înmatricularenov 25: 11 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 8 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 5 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 6 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 8 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 rulate, prima înmatriculareaug 26: 11 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 9 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2405
dec 24012
ian 2506
feb 2507
mar 2505
apr 25111
mai 2517
iun 25115
iul 2506
aug 2517
sep 2516
oct 2519
nov 25011
dec 2518
ian 2615
feb 2616
mar 2618
apr 2608
mai 2618
iun 2606
iul 2607
aug 26011
sep 2609
oct 2609

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200600
200701
200803
200900
201003
201100
201201
201300
201401
201500
201600
201701
201801
201900
202000
202100
202210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PUNTO430,8%
500323,1%
BRAVO323,1%
PANDA215,4%
STILO17,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)538,5%
Mici (B)430,8%
Compacte (C)430,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1292,3%
Noi17,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină753,8%
Motorină538,5%
Electric17,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1076,9%
Berlină cu hayon323,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW753,8%
75-109 kW430,8%
110-149 kW17,7%
Necompletat17,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc215,4%
1000-1399 cmc753,8%
1400-1599 cmc17,7%
1600-1999 cmc215,4%
Necompletat17,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.