Înmatriculări CITROEN, august 2021

Noi200

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare424

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări545

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri192

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1997: 3 rulate, prima înmatriculare1997: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 19 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 181 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199703
199702
199800
199901
200003
200105
200208
2003018
2004023
2005025
2006031
2007041
2008036
2009045
2010040
2011042
2012035
2013018
2014013
2015014
201609
201708
201802
201901
2020191
20211810

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C315124,2%
C410617,0%
C4 PICASSO7211,5%
C56710,7%
C3 AIRCROSS416,6%
BERLINGO243,8%
XSARA PICASSO243,8%
DS5162,6%
C5 AIRCROSS152,4%
C-CROSSER121,9%
Toate (29)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C1111,8%
C8111,8%
C2101,6%
C4 CACTUS101,6%
DS381,3%
C3 PICASSO71,1%
XSARA61,0%
C3 PLURIEL50,8%
C4 AIRCROSS50,8%
DS450,8%
JUMPY40,6%
E-C430,5%
JUMPER30,5%
GRAND C4 PICASSO20,3%
Model necompletat20,3%
BX10,2%
C3PLURIEL10,2%
PICASSO10,2%
SAXO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)16526,4%
Monovolume (MPV)14423,1%
Compacte (C)12019,2%
Medii (D)8313,3%
SUV8313,3%
Mini (A)213,4%
Neclasificate50,8%
Utilitare30,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București13321,3%
Cluj355,6%
Timiș325,1%
Constanța233,7%
Maramureș233,7%
Prahova233,7%
Suceava213,4%
Bacău182,9%
Argeș162,6%
Bihor162,6%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Harghita162,6%
Sibiu162,6%
Arad152,4%
Hunedoara142,2%
Ilfov142,2%
Mureș142,2%
Sălaj132,1%
Iași121,9%
Dolj111,8%
Gorj111,8%
Mehedinți111,8%
Olt111,8%
Brașov101,6%
Galați101,6%
Neamț101,6%
Alba91,4%
Brăila91,4%
Caraș-Severin91,4%
Vaslui91,4%
Vrancea91,4%
Botoșani81,3%
Satu Mare81,3%
Dâmbovița71,1%
Giurgiu61,0%
Vâlcea50,8%
Bistrița-Năsăud40,6%
Buzău40,6%
Teleorman30,5%
Tulcea30,5%
Covasna20,3%
Călărași10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42467,9%
Noi20032,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34855,8%
Benzină26542,5%
Hibrid61,0%
Electric30,5%
GPL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49479,2%
Companie13020,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon32752,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20232,4%
Break619,8%
Berlină274,3%
Cabriolet71,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22736,4%
75-109 kW33353,4%
110-149 kW609,6%
150-219 kW10,2%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc111,8%
1000-1399 cmc23637,8%
1400-1599 cmc24739,6%
1600-1999 cmc10316,5%
2000-2999 cmc243,8%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export10353,6%
Dezmembrare8946,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.