Înmatriculări CITROEN în județul Sibiu, noiembrie 2025

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare100,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări11+10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015nov 24: 10 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 8 rulate, prima înmatricularemar 25: 14 rulate, prima înmatriculareapr 25: 13 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 7 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 4 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 8 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 10 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 9 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 10 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 9 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 6 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 12 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 8 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24010
dec 24013
ian 2504
feb 2528
mar 25014
apr 25013
mai 2517
iun 25012
iul 2534
aug 2528
sep 25110
oct 2529
nov 25210
dec 2539
ian 2606
feb 2608
mar 2626
apr 2607
mai 26112
iun 2618
iul 2606
aug 26010
sep 2607
oct 26010

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200702
200802
200901
201000
201100
201200
201300
201401
201500
201601
201700
201800
201901
202001
202100
202200
202301
202400
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C3433,3%
C4 PICASSO216,7%
BERLINGO18,3%
C118,3%
C4 CACTUS18,3%
C518,3%
C5 AIRCROSS18,3%
C818,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)433,3%
Monovolume (MPV)433,3%
SUV216,7%
Mini (A)18,3%
Medii (D)18,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1083,3%
Noi216,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină650,0%
Benzină541,7%
Hibrid18,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1083,3%
Companie216,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon650,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)541,7%
Berlină18,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW433,3%
75-109 kW758,3%
110-149 kW18,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc18,3%
1000-1399 cmc216,7%
1400-1599 cmc758,3%
1600-1999 cmc216,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.