Înmatriculări CITROEN în județul Satu Mare, octombrie 2025

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare12+33,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări17+88,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015nov 24: 12 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 15 rulate, prima înmatricularemar 25: 8 rulate, prima înmatriculareapr 25: 12 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 7 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24012
dec 24013
ian 2509
feb 25015
mar 2508
apr 25012
mai 2509
iun 2509
iul 25013
aug 2505
sep 25010
oct 25012
nov 2504
dec 2508
ian 2605
feb 2605
mar 2606
apr 26011
mai 2608
iun 2617
iul 26012
aug 2606
sep 2609
oct 26011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200801
200903
201001
201100
201201
201300
201402
201502
201601
201700
201800
201900
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C3325,0%
C4216,7%
C4 PICASSO216,7%
C5216,7%
C4 CACTUS18,3%
DS518,3%
XSARA PICASSO18,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)325,0%
Medii (D)325,0%
Monovolume (MPV)325,0%
Compacte (C)216,7%
SUV18,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare12100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină650,0%
Motorină650,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1083,3%
Companie216,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon650,0%
Break433,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)216,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW650,0%
75-109 kW433,3%
110-149 kW216,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc541,7%
1400-1599 cmc433,3%
1600-1999 cmc325,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.