Înmatriculări CITROEN în județul Satu Mare, august 2022

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare9+12,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015nov 24: 12 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 15 rulate, prima înmatricularemar 25: 8 rulate, prima înmatriculareapr 25: 12 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 7 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24012
dec 24013
ian 2509
feb 25015
mar 2508
apr 25012
mai 2509
iun 2509
iul 25013
aug 2505
sep 25010
oct 25012
nov 2504
dec 2508
ian 2605
feb 2605
mar 2606
apr 26011
mai 2608
iun 2617
iul 26012
aug 2606
sep 2609
oct 26011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122001: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200300
200400
200500
200601
200702
200800
200901
201000
201102
201201
201300
201400
201501
201600
201700
201800
201900
202000
202100
202210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C4 PICASSO330,0%
C5220,0%
C2110,0%
C3110,0%
C3 AIRCROSS110,0%
C3 PLURIEL110,0%
XSARA110,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)330,0%
Mici (B)220,0%
Medii (D)220,0%
Mini (A)110,0%
Compacte (C)110,0%
SUV110,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare990,0%
Noi110,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină660,0%
Benzină440,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică880,0%
Companie220,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon440,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)330,0%
Berlină110,0%
Break110,0%
Cabriolet110,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW440,0%
75-109 kW660,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc440,0%
1400-1599 cmc550,0%
1600-1999 cmc110,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.