Înmatriculări CITROEN în județul Maramureș, iulie 2026

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare18-21,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări16-15,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 2 noinov 24: 19 rulate, prima înmatricularedec 24: 14 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 rulate, prima înmatricularefeb 25: 22 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 18 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 33 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 26 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 23 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 22 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 18 rulate, prima înmatricularedec 25: 17 rulate, prima înmatriculareian 26: 15 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 10 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 rulate, prima înmatricularesep 26: 16 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24219
dec 24014
ian 25015
feb 25022
mar 25118
apr 25233
mai 25226
iun 25021
iul 25123
aug 25020
sep 25122
oct 25022
nov 25118
dec 25017
ian 26015
feb 26011
mar 26022
apr 26110
mai 26014
iun 26114
iul 26018
aug 26010
sep 26016
oct 26018

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342005: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200600
200700
200800
200902
201002
201102
201202
201302
201404
201500
201600
201700
201801
201901
202000
202100
202200
202301

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C4422,2%
C4 PICASSO422,2%
BERLINGO211,1%
C3211,1%
C4 CACTUS211,1%
DS5211,1%
C3 AIRCROSS15,6%
C4 AIRCROSS15,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)633,3%
Compacte (C)422,2%
SUV422,2%
Mici (B)211,1%
Medii (D)211,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1266,7%
Benzină527,8%
Hibrid15,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon844,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)633,3%
Break422,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW633,3%
75-109 kW844,4%
110-149 kW422,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc316,7%
1400-1599 cmc1266,7%
1600-1999 cmc316,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.