Înmatriculări CITROEN în județul Iași, iulie 2021

Noi4

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare9

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 1 noinov 24: 18 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 12 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 3 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 8 rulate, prima înmatricularemar 25: 12 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 18 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 13 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 14 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 4 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 15 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 15 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 9 rulate, prima înmatriculareapr 26: 13 rulate, prima înmatricularemai 26: 11 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 6 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 rulate, prima înmatriculareaug 26: 17 rulate, prima înmatricularesep 26: 10 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24118
dec 24112
ian 2523
feb 2528
mar 25012
apr 25218
mai 25113
iun 25115
iul 25514
aug 2574
sep 25115
oct 25115
nov 2508
dec 25115
ian 26010
feb 26012
mar 2619
apr 26013
mai 26011
iun 2616
iul 26012
aug 26017
sep 26010
oct 26010

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2021: 2 noi200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200502
200601
200700
200801
200901
201000
201100
201200
201301
201400
201500
201600
201700
201801
201911
202010
202120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C3323,1%
C4 PICASSO215,4%
C5215,4%
BERLINGO17,7%
C-ELYSEE17,7%
C117,7%
C417,7%
C4 CACTUS17,7%
C5 AIRCROSS17,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)323,1%
Monovolume (MPV)323,1%
Compacte (C)215,4%
Medii (D)215,4%
SUV215,4%
Mini (A)17,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare969,2%
Noi430,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină753,8%
Benzină646,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1184,6%
Companie215,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon861,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)323,1%
Berlină17,7%
Break17,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW430,8%
75-109 kW969,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc17,7%
1000-1399 cmc538,5%
1400-1599 cmc538,5%
1600-1999 cmc215,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.