Înmatriculări CITROEN în județul Bacău, aprilie 2022

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare13+30,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 2 noinov 24: 6 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 rulate, prima înmatriculareian 25: 8 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 6 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 rulate, prima înmatriculareapr 25: 7 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 12 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 7 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 9 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 15 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 8 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 rulate, prima înmatricularemar 26: 9 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 rulate, prima înmatriculareiun 26: 9 rulate, prima înmatriculareiul 26: 11 rulate, prima înmatriculareaug 26: 9 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426
dec 2404
ian 2508
feb 2516
mar 2509
apr 2507
mai 25212
iun 2527
iul 2508
aug 2529
sep 25010
oct 25115
nov 2508
dec 2528
ian 2605
feb 2608
mar 2609
apr 2606
mai 2606
iun 2609
iul 26011
aug 2609
sep 2608
oct 2608

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200502
200601
200701
200801
200903
201000
201101
201200
201302
201400
201500
201600
201701
201800
201900
202000
202110

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C4321,4%
XSARA PICASSO214,3%
BERLINGO17,1%
C117,1%
C317,1%
C3 PICASSO17,1%
C4 AIRCROSS17,1%
C4 PICASSO17,1%
C517,1%
DS317,1%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DS517,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)535,7%
Compacte (C)321,4%
Mici (B)214,3%
Medii (D)214,3%
Mini (A)17,1%
SUV17,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1392,9%
Noi17,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină964,3%
Benzină535,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1392,9%
Companie17,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon750,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)642,9%
Break17,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW642,9%
75-109 kW750,0%
110-149 kW17,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc17,1%
1000-1399 cmc321,4%
1400-1599 cmc964,3%
1600-1999 cmc17,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.