Înmatriculări CITROEN C4 în județul Ilfov, noiembrie 2021

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare4

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234nov 24: 1 noinov 24: 1 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 2 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 2 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 1 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 3 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noidec 25: 1 noidec 25: 1 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2411
dec 2400
ian 2500
feb 2501
mar 2501
apr 2512
mai 2500
iun 2512
iul 2531
aug 2502
sep 2502
oct 2513
nov 2510
dec 2511
ian 2602
feb 2603
mar 2601
apr 2601
mai 2601
iun 2601
iul 2600
aug 2601
sep 2602
oct 2603

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201001
201101
201200
201300
201401
201501
201600
201700
201800
201900
202000
202110

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare480,0%
Noi120,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină360,0%
Benzină240,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică480,0%
Companie120,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon5100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW360,0%
75-109 kW120,0%
110-149 kW120,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc120,0%
1400-1599 cmc480,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.