Înmatriculări CITROEN C3 PLURIEL, octombrie 2021

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare5

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234dec 24: 2 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2400
dec 2402
ian 2501
feb 2500
mar 2504
apr 2502
mai 2502
iun 2502
iul 2501
aug 2502
sep 2504
oct 2503
nov 2500
dec 2500
ian 2601
feb 2600
mar 2603
apr 2601
mai 2600
iun 2601
iul 2601
aug 2600
sep 2600
oct 2600

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare200320042005
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200403
200501

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)5100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Botoșani240,0%
Timiș240,0%
Bihor120,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină5100,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Cabriolet5100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW480,0%
75-109 kW120,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc480,0%
1400-1599 cmc120,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.