Înmatriculări CHEVROLET, noiembrie 2021

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare95

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări345

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri42

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200503
200601
2007022
2008015
200906
2010018
2011011
201209
201306
201400
201500
201600
201701
201801
201900
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA5052,6%
CRUZE1111,6%
SPARK88,4%
AVEO77,4%
MATIZ55,3%
Model necompletat44,2%
KALOS33,2%
NUBIRA22,1%
ORLANDO22,1%
EPICA11,1%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
LACETTI11,1%
NIVA11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5052,6%
Compacte (C)1414,7%
Mini (A)1313,7%
Mici (B)1010,5%
Neclasificate55,3%
Monovolume (MPV)22,1%
Medii (D)11,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor88,4%
Timiș77,4%
Bacău66,3%
București66,3%
Arad55,3%
Prahova55,3%
Constanța44,2%
Hunedoara44,2%
Botoșani33,2%
Iași33,2%
Toate (35)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov33,2%
Mureș33,2%
Sălaj33,2%
Brăila22,1%
Buzău22,1%
Călărași22,1%
Dâmbovița22,1%
Dolj22,1%
Galați22,1%
Harghita22,1%
Maramureș22,1%
Neamț22,1%
Olt22,1%
Satu Mare22,1%
Suceava22,1%
Vâlcea22,1%
Argeș11,1%
Brașov11,1%
Caraș-Severin11,1%
Covasna11,1%
Gorj11,1%
Mehedinți11,1%
Sibiu11,1%
Vaslui11,1%
Vrancea11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6164,2%
Benzină3334,7%
GPL11,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9397,9%
Companie22,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3738,9%
Berlină cu hayon2526,3%
Break1920,0%
Berlină1010,5%
Cupeu33,2%
Cabriolet11,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2425,3%
75-109 kW1717,9%
110-149 kW5052,6%
150-219 kW22,1%
220 kW și peste22,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1010,5%
1000-1399 cmc1313,7%
1400-1599 cmc33,2%
1600-1999 cmc5760,0%
2000-2999 cmc1010,5%
3000 cmc și peste22,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4095,2%
Export24,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.