Înmatriculări BMW în județul Timiș, noiembrie 2024

Noi4+33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare183+32,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1970,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 4 noinov 24: 183 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 148 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 137 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 168 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 180 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 226 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 204 rulate, prima înmatriculareiun 25: 4 noiiun 25: 197 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 206 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 180 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 173 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 200 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 164 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 168 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 129 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 146 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 172 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 147 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 146 rulate, prima înmatriculareiun 26: 149 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 171 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 136 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 164 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 153 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 244183
dec 242148
ian 256137
feb 254168
mar 252180
apr 256226
mai 254204
iun 254197
iul 253206
aug 252180
sep 255173
oct 255200
nov 253164
dec 253168
ian 261129
feb 262146
mar 266172
apr 263147
mai 261146
iun 260149
iul 262171
aug 263136
sep 264164
oct 264153

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200000
200100
200204
200301
200402
200509
2006011
200709
200808
2009010
2010016
201108
2012016
2013015
201409
201507
201606
201707
201802
201904
2020013
202108
202201
202309
202441

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 35730,5%
SERIA 53820,3%
SERIA 13217,1%
X11910,2%
X3179,1%
X584,3%
SERIA 431,6%
SERIA 221,1%
SERIA 621,1%
SERIA 721,1%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
X621,1%
I310,5%
IX110,5%
SERIA 810,5%
X410,5%
Z310,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)6032,1%
SUV4825,7%
Mari și de lux (E)4323,0%
Compacte (C)3418,2%
Mici (B)10,5%
Sport10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18397,9%
Noi42,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13773,3%
Benzină2412,8%
Hibrid2412,8%
Electric21,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17292,0%
Companie158,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10254,5%
Berlină7037,4%
Berlină cu hayon73,7%
Cupeu52,7%
Cabriolet31,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW6032,1%
110-149 kW9249,2%
150-219 kW2613,9%
220 kW și peste73,7%
Necompletat21,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc126,4%
1600-1999 cmc14275,9%
2000-2999 cmc3016,0%
3000 cmc și peste10,5%
Necompletat21,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export342,9%
Dezmembrare228,6%
Înmatriculat pentru export228,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.