Înmatriculări BMW în județul Olt, iulie 2026

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare88+4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări161+0,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 71 rulate, prima înmatricularedec 24: 82 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 85 rulate, prima înmatriculareapr 25: 88 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 77 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 88 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 84 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 60 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 rulate, prima înmatricularenov 25: 73 rulate, prima înmatricularedec 25: 71 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 52 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 65 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 62 rulate, prima înmatriculareapr 26: 63 rulate, prima înmatricularemai 26: 48 rulate, prima înmatriculareiun 26: 79 rulate, prima înmatriculareiul 26: 88 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 61 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 rulate, prima înmatriculareoct 26: 79 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24071
dec 24082
ian 25379
feb 25079
mar 25085
apr 25088
mai 25177
iun 25188
iul 25184
aug 25260
sep 25085
oct 25095
nov 25073
dec 25071
ian 26152
feb 26165
mar 26162
apr 26063
mai 26048
iun 26079
iul 26088
aug 26161
sep 26054
oct 26079

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200100
200202
200303
200400
200502
200603
200704
200802
200903
201007
201109
201205
201303
201407
201507
201604
201703
201803
201903
202003
202104
202203
202302
202402
202502

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 32730,7%
SERIA 52123,9%
SERIA 1910,2%
X3910,2%
X155,7%
X555,7%
SERIA 433,4%
SERIA 733,4%
M211,1%
SERIA 211,1%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
X411,1%
X711,1%
XDRIVE30D11,1%
Z311,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)3034,1%
Mari și de lux (E)2427,3%
SUV2123,9%
Compacte (C)1011,4%
Sport22,3%
Neclasificate11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6573,9%
Benzină1213,6%
Hibrid1112,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8495,5%
Companie44,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4247,7%
Berlină4146,6%
Cupeu33,4%
Cabriolet22,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW2123,9%
110-149 kW4955,7%
150-219 kW1415,9%
220 kW și peste44,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc33,4%
1600-1999 cmc6573,9%
2000-2999 cmc2022,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export654,5%
Dezmembrare545,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.