Înmatriculări BMW în județul Ilfov, martie 2025

Noi9-10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare189+81,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări253+18,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 8 noinov 24: 127 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 noiian 25: 108 rulate, prima înmatricularefeb 25: 7 noifeb 25: 104 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 noimar 25: 189 rulate, prima înmatriculareapr 25: 9 noiapr 25: 174 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 noimai 25: 159 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 146 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 161 rulate, prima înmatriculareaug 25: 16 noiaug 25: 127 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 140 rulate, prima înmatriculareoct 25: 37 noioct 25: 167 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 129 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 130 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 100 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 noifeb 26: 142 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 166 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 noiapr 26: 119 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 112 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 108 rulate, prima înmatriculareaug 26: 38 noiaug 26: 100 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 noisep 26: 121 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 121 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248127
dec 246143
ian 259108
feb 257104
mar 259189
apr 259174
mai 259159
iun 2510146
iul 255161
aug 2516127
sep 254140
oct 2537167
nov 258129
dec 259130
ian 2610100
feb 268142
mar 266166
apr 267119
mai 265119
iun 263112
iul 268108
aug 2638100
sep 2611121
oct 264121

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200201
200300
200401
200500
200605
200703
200804
200902
201006
201106
2012011
201305
2014013
2015011
201609
201709
2018015
2019021
2020020
2021020
202207
2023011
202486
202510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 34623,2%
SERIA 53718,7%
X32110,6%
X5199,6%
X6105,1%
SERIA 194,5%
SERIA 494,5%
X194,5%
X273,5%
X463,0%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 252,5%
SERIA 752,5%
Model necompletat42,0%
X731,5%
I521,0%
I310,5%
M210,5%
M610,5%
SERIA 610,5%
SERIA 810,5%
X DRIVE 35I10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7537,9%
Medii (D)5527,8%
Mari și de lux (E)4623,2%
Compacte (C)147,1%
Neclasificate52,5%
Sport21,0%
Mici (B)10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18995,5%
Noi94,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9950,0%
Hibrid6130,8%
Benzină3517,7%
Electric31,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12462,6%
Companie7437,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9548,0%
Berlină9447,5%
Cupeu52,5%
Berlină cu hayon42,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,5%
75-109 kW3015,2%
110-149 kW10452,5%
150-219 kW4020,2%
220 kW și peste2010,1%
Necompletat31,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc147,1%
1600-1999 cmc13266,7%
2000-2999 cmc4321,7%
3000 cmc și peste63,0%
Necompletat31,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export466,7%
Dezmembrare116,7%
Înmatriculat pentru export116,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.