Înmatriculări BMW în județul Dâmbovița, mai 2026

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare66-25,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări152-15,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 59 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 75 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 67 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 81 rulate, prima înmatricularemai 25: 88 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 81 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 80 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 88 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 81 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 91 rulate, prima înmatricularedec 25: 86 rulate, prima înmatriculareian 26: 53 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 83 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 87 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 52 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 66 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 70 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 87 rulate, prima înmatriculareaug 26: 66 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 77 rulate, prima înmatriculareoct 26: 70 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24059
dec 24175
ian 25058
feb 25367
mar 25088
apr 25181
mai 25088
iun 25083
iul 25381
aug 25180
sep 25288
oct 25181
nov 25191
dec 25086
ian 26053
feb 26183
mar 26187
apr 26152
mai 26166
iun 26170
iul 26187
aug 26066
sep 26177
oct 26070

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200201
200300
200400
200502
200601
200703
200802
200904
201002
201103
201206
201305
201406
201503
201606
201704
201803
201903
202005
202101
202203
202301
202400
202501
202610

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 32232,8%
SERIA 51623,9%
SERIA 1913,4%
X346,0%
SERIA 434,5%
SERIA 723,0%
X123,0%
X523,0%
X623,0%
M411,5%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
M511,5%
SERIA 211,5%
X211,5%
X411,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)2537,3%
Mari și de lux (E)1826,9%
SUV1217,9%
Compacte (C)1014,9%
Sport23,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6698,5%
Noi11,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4871,6%
Benzină1116,4%
Hibrid811,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6191,0%
Companie69,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină3958,2%
Break2232,8%
Berlină cu hayon34,5%
Cupeu34,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW2435,8%
110-149 kW3146,3%
150-219 kW811,9%
220 kW și peste46,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc46,0%
1600-1999 cmc5277,6%
2000-2999 cmc913,4%
3000 cmc și peste23,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.