Înmatriculări BMW în județul Constanța, iulie 2021

Noi7

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare100

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 92 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 74 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 69 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 100 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 118 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 97 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 96 rulate, prima înmatriculareiun 25: 80 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 80 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 87 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 100 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 93 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 71 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 76 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 93 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 noiapr 26: 70 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 noimai 26: 66 rulate, prima înmatriculareiun 26: 5 noiiun 26: 85 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 94 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 74 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 75 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 95 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24392
dec 24274
ian 25669
feb 253100
mar 251118
apr 25397
mai 25196
iun 25080
iul 252106
aug 25580
sep 25387
oct 255100
nov 25293
dec 25171
ian 26376
feb 26293
mar 26477
apr 26670
mai 26666
iun 26585
iul 26294
aug 26574
sep 26275
oct 26695

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 2 noi2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199701
199800
199901
200000
200103
200201
200304
200404
200506
200608
200705
200806
200903
201006
201104
201205
201305
201402
201505
201605
201708
2018010
201926
202011
202140

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 32725,2%
SERIA 52119,6%
SERIA 11312,1%
X31110,3%
X176,5%
SERIA 765,6%
X554,7%
X643,7%
Model necompletat32,8%
I321,9%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
X421,9%
I810,9%
M510,9%
SERIA 210,9%
SERIA 810,9%
X210,9%
X710,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3129,0%
Mari și de lux (E)2826,2%
Medii (D)2725,2%
Compacte (C)1413,1%
Neclasificate32,8%
Mici (B)21,9%
Sport21,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10093,5%
Noi76,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7469,2%
Benzină2523,4%
Hibrid65,6%
Electric21,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9185,0%
Companie1615,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină5652,3%
Break3734,6%
Berlină cu hayon98,4%
Cupeu43,7%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW2220,6%
110-149 kW4743,9%
150-219 kW2422,4%
220 kW și peste1312,1%
Necompletat10,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc65,6%
1600-1999 cmc7065,4%
2000-2999 cmc2523,4%
3000 cmc și peste43,7%
Necompletat21,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare787,5%
Export112,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.