Înmatriculări BMW în județul Cluj, ianuarie 2025

Noi9+28,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare207+28,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări229+16,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 6 noinov 24: 176 rulate, prima înmatricularedec 24: 7 noidec 24: 153 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 noiian 25: 207 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 227 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 194 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 225 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 220 rulate, prima înmatriculareiun 25: 4 noiiun 25: 234 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 240 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 192 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 209 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 205 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 175 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 noidec 25: 163 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 155 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 236 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 noiapr 26: 169 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 168 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 193 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 193 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 171 rulate, prima înmatricularesep 26: 190 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 173 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246176
dec 247153
ian 259207
feb 252227
mar 253194
apr 252225
mai 255220
iun 254234
iul 253240
aug 253192
sep 255209
oct 257205
nov 258175
dec 2520163
ian 263155
feb 264208
mar 264236
apr 267169
mai 265168
iun 262193
iul 268193
aug 261171
sep 260190
oct 263173

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200100
200202
200300
200402
200504
200609
200709
200808
2009014
2010010
2011017
2012010
2013012
201409
2015015
201609
201707
2018011
201907
2020013
2021014
202205
2023116
202483

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 35224,1%
X34621,3%
SERIA 53315,3%
X5167,4%
SERIA 1125,6%
X1115,1%
SERIA 4104,6%
X683,7%
X462,8%
SERIA 241,9%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
XM31,4%
IX120,9%
Model necompletat20,9%
SERIA 620,9%
SERIA 720,9%
I410,5%
IX10,5%
M210,5%
M410,5%
X210,5%
X710,5%
Z410,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9544,0%
Medii (D)6329,2%
Mari și de lux (E)3717,1%
Compacte (C)167,4%
Sport31,4%
Neclasificate20,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20795,8%
Noi94,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14667,6%
Hibrid4319,9%
Benzină219,7%
Electric62,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16676,9%
Companie5023,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11754,2%
Berlină8238,0%
Cupeu73,2%
Berlină cu hayon62,8%
Cabriolet41,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW2913,4%
110-149 kW13060,2%
150-219 kW3616,7%
220 kW și peste167,4%
Necompletat52,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc52,3%
1600-1999 cmc15270,4%
2000-2999 cmc4621,3%
3000 cmc și peste73,2%
Necompletat62,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare956,2%
Export743,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.