Înmatriculări BMW în județul Brașov, martie 2022

Noi3

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare68-19,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 1 noinov 24: 69 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 76 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 85 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 101 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 119 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 94 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 92 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 70 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 94 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 87 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 79 rulate, prima înmatriculareoct 25: 9 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 108 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 100 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 95 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 112 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 76 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 84 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 81 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 86 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 71 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 77 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 74 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169
dec 24376
ian 25185
feb 251101
mar 253119
apr 25194
mai 25592
iun 25270
iul 25394
aug 25487
sep 25479
oct 25998
nov 253108
dec 252100
ian 26072
feb 26195
mar 261112
apr 26376
mai 26284
iun 26481
iul 26386
aug 26171
sep 26477
oct 26274

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199900
200000
200100
200200
200301
200400
200506
200604
200705
200803
200907
201006
201103
201203
201304
201404
201502
201602
201705
201804
201903
202001
202113
202220

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 32231,0%
SERIA 51723,9%
SERIA 11216,9%
X3811,3%
X134,2%
X522,8%
I311,4%
M411,4%
SERIA 411,4%
SERIA 711,4%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 811,4%
X211,4%
X711,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)2332,4%
Mari și de lux (E)1926,8%
SUV1521,1%
Compacte (C)1216,9%
Mici (B)11,4%
Sport11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6895,8%
Noi34,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4969,0%
Benzină1521,1%
Hibrid68,5%
Electric11,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5577,5%
Companie1622,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3447,9%
Berlină3346,5%
Berlină cu hayon22,8%
Cupeu22,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1825,4%
110-149 kW3752,1%
150-219 kW1216,9%
220 kW și peste34,2%
Necompletat11,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc34,2%
1600-1999 cmc5171,8%
2000-2999 cmc1419,7%
3000 cmc și peste22,8%
Necompletat11,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare350,0%
Export350,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.