Înmatriculări BMW în județul Bihor, ianuarie 2026

Noi10+42,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare102+8,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări121-20,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 6 noinov 24: 93 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 118 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 94 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 136 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 noimar 25: 147 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 131 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 156 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 147 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 170 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 101 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 noisep 25: 133 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 126 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 120 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 80 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 102 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 noifeb 26: 115 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 133 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 100 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 noimai 26: 97 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 108 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 96 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 noisep 26: 122 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 91 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24693
dec 241118
ian 25794
feb 255136
mar 2511147
apr 254131
mai 255156
iun 2510147
iul 2510170
aug 255101
sep 258133
oct 255126
nov 258120
dec 25380
ian 2610102
feb 269115
mar 262133
apr 265100
mai 26697
iun 268108
iul 266116
aug 26396
sep 2611122
oct 26691

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200400
200502
200604
200704
200802
200906
201004
201108
2012011
201306
201407
201505
201604
201703
201804
201903
202006
202104
202202
202305
202427
202584

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SERIA 32825,0%
SERIA 52017,9%
X11311,6%
X31311,6%
X698,0%
SERIA 154,5%
X554,5%
Model necompletat43,6%
SERIA 232,7%
SERIA 432,7%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
X421,8%
IX210,9%
M310,9%
M410,9%
M810,9%
SERIA 710,9%
X210,9%
X710,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4540,2%
Medii (D)3127,7%
Mari și de lux (E)2118,8%
Compacte (C)87,1%
Neclasificate43,6%
Sport32,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10291,1%
Noi108,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6961,6%
Hibrid2320,5%
Benzină1917,0%
Electric10,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8172,3%
Companie3127,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5549,1%
Berlină5044,6%
Berlină cu hayon43,6%
Cupeu21,8%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1311,6%
110-149 kW6154,5%
150-219 kW2724,1%
220 kW și peste108,9%
Necompletat10,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc43,6%
1600-1999 cmc7869,6%
2000-2999 cmc2724,1%
3000 cmc și peste21,8%
Necompletat10,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare250,0%
Export125,0%
Înmatriculat pentru export125,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.